O mnie

Witam,
Jestem konstruktorem. Mam za sobą kilkuletnie doświadczenie w wykonywaniu konstrukcji, na których montuje się zabudowy samochodowe oraz dodatkowe wyposażenie; rampy załadunkowe, podnośniki, dźwigi, wywrotki.  Czyli wszystko od ramy pojazdu do podłogi włącznie.

Przygotowałem kilka interesujących projektów auto-lawet  DMC 3500  na popularne samochody dostawcze.  Wykonam projekt konstrukcji auto-lawety, na każdy samochód,  DMC  3500 do 42000 kg.

Zabudowy typu; auto-laweta, to w zasadzie dwie kategorie konstrukcyjne. Pierwsza to zabudowa do przewożenia samochodów na długich trasach + przyczepa. Druga kategoria, to zabudowa dla pomocy drogowej. Różnice pomiędzy zabudowami są bardzo duże. Zabudowa do transportu samochodów na długich trasach … to konstrukcja bez skosu. Płaska podłoga, około 4500 mm, oraz hak umieszczony max. 500 mm za końcem ramy. Wjazd na zabudowę, przez trapy przejazdowe, pomiędzy przyczepą-lawetą, a podłogą zabudowy. Taka konfiguracja pojazdu, to najmniejsza masa i możliwość ciągnięcia przyczepy około 3000 kg. Konstrukcja auto-lawety posiadająca skos jest dedykowana dla pomocy drogowej. Hak zamontowany ponad 700 mm od zakończenia ramy, to możliwość ciągnięcia przyczepy na małych odległościach oraz niewielkiej masie. Wszyscy producenci pojazdów opracowują wytyczne dla wykonawców zabudów. Jeden z działów wytycznych to; wykonanie i miejsce zamontowania konstrukcja haka, „sprzęgu przyczepy”.  Nacisk na hak, to najważniejszy parametr wpływający na bezpieczeństwo jazdy.  W dużym skrócie; jeżeli hak jest zamontowany poprawnie, można ciągnąć przyczepę o masie równej masie pojazdu. Jeżeli oddalimy kulę haka o 200 mm od punktu kontrolnego, masa przyczepy zmniejsza się o 500 kg. Oddalenie kuli haka o 500 mm, to już 1000 kg mniejsza masa przyczepy. Oddalenie o 700 mm, to 1500 kg mniejsza masa przyczepy. Odległość od od punktu kontrolnego, przekraczająca 700 mm, to możliwość zapięcia przyczepy o małej masie i przejazd na niewielkich odcinkach drogi z ograniczoną szybkością.

Nie jestem producentem, sprzedawcą części – wykonuje wyłącznie projekty wg …. wytycznych producentów samochodów oraz obowiązujących przepisów EU.  Potrzebujesz  podpowiedźi  wykonawczych, pomocy w zakupie lub wykonaniu podzespołów – napisz podając nr telefonu.

 

 

 

Projekt www